Fodor Ákos: Benső beszéd: Hangminta

Fodor Ákos könyvét nem tudom már, milyen vásárlásomhoz csaptam hozzá. Igazából csak a Twitterről ismertem, sokan osztották meg a verseit. A magyar haiku egyik legnagyobb mestere – írják róla. Mára igazi popkulturális jelenséggé vált. Éppúgy idézik a verseit irodalmi esteken és iskolai ünnepségeken, mint internetes honlapokon, blogokban, videókban, pólókon, bögréken, stb.

Annyit tudtam róla, hogy kortársnak számít, azt, hogy 2015-ben már meghalt, nem is gondoltam. Szóval ez egy válogatás kötet, posztumusz, gondolom, mert 2023-as. Néhány vers ismerősen cseng, mintha már olvastam volna valahol. Aha, gondolom, a Twitteren, néhány viszont meglepően újnak hat, gondolom, ezekkel még nem találkoztam. Most, így, másodszorra átpörgetve a lapokat (sokmindent másodszorra olvasok, újraolvasási kényszerem van, vagy mi), feltűnt, hogy sokat ír a halálról, sajátjáról és másokéról is. De főleg a saját halálról.

Szépen szerkesztett kötet, megjelent hangoskönyvben is, ezeket Szilágyi Enikő adja elő, a verseket Podonyi Hedvig válogatta. Egy kicsit azért olyan érzése van az embernek, hogy az örökös és a kiadó lehúztak még egy bőrt a halott költőről, hát, nem tudom. Mindenesetre itt van ez a könyv, és valamit írnom kell róla, úgy érzem. Úgy vettem észre, második olvasásra sok minden megkopik, elvész az újdonság varázsa, én eddig ilyen egyszerolvasós ember voltam.

3 negatív szó

Azért vannak pozitív kicsengésű versei is, például a 3 negatív szó című verse, ami így szól:

nincs

semmi

baj

Az ember szeretné hinni, hogy így van, persze gyakran nincs így. Annyit vettem még észre, hogy nem árt a verscímekre is odafigyelni Fodor Ákos művészetében, sokat hozzáadnak a versekhez, más kérdés, hogy az embernek sokszor nincs türelme hozzá, szinte megszokásból ugorjuk át a verscímeket. Türelmetlenek vagyunk, ez a kötet talán türelemre és odafigyelésre tanítana minket (ha hagynánk). De „rohanó világunkban” csak átpörgetjük a lapokat, és kész.

Végülis a Twitternek köszönhetem, hogy „ismeretlen ismerősként” üdvözölhettem a költőt a könyvtáramban – és nem bántam meg.

Fodor Ákos (költő) – Wikipédia

Fodor Ákos, Irodalom, Versek
Technofób informatikus, médiapesszimista újságíró. Könyvek, amiket kiveszek a könyvtárból, megveszem, vagy egyéb módon szerzek + némi szöveges kalandjáték. Mad in America és 5 perc angol tartalmak szintén feltűnhetnek. Csak SEO-zott bejegyzések találhatók, a Google keresője számára optimalizálva. Az oldal (egyelőre) egy Raspberry Pi 3B+ szerverről üzemel WordPress CMS segítségével.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük