Friedrich Nietzsche: Bálványok alkonya

Friedrich Nietzsche: Bálványok alkonya

A nem-tudom-hanyadik filozófiai szemináriumon tanultam meg, hogy a filozófia lényegében olyan irodalmi szöveg, amelyik lételméleti kérdésekkel foglalkozik. Vagy a dolgok mibenlétét firtatja. Friedrich Nietzsche a Bálványok alkonya című műve (avagy hogyan filozofáljunk kalapáccsal) elvileg nem sokkal szellemi összeomlása előtt keletkezett. Ezen kívül az Értékek átértékelésé-t olvastam, és az Ecce Homo-t, amin inkább csak röhögni lehetett már.

Friedrich Nietzsche Bálványok alkonya meglehetően keresztényellenes, moráltagadó (saját szavával élve immoralista). De lehúzza mindenkiről a keresztvizet az antik görögöktől kezdve (különösen Szókratészt és Platónt értve alatta), a keresztényeken át, a szocialistákon, anarchistákon, munkásokon keresztül egészen a liberálisokig, aki kora jelenségeiként exisztáltak. A korabeli írókat, filozófusokat és egyéb alkotókat sem értékelte túlságosan nagyra művében.

A posztmodern előfutára

Szokták együtt emlegetni Freuddal Nietzschét, mint a posztmodern előfutárát. Egy időben megfogadtam, hogy több türelmem lesz Freudhoz, de sajnos már Nietzschéhez sincs elég. Elhaladt felettük az idő, és nekem nincs türelmem kihüvelyezni többé, mivel mit akartak igazából mondani, hol pszichológusnak, hol filozófusnak nevezi magát Nietzsche is. Igazából annyi huzalmam volt olvasni a monológjait, vagyis töredékeit, mint egy jó kiadós kis pszichoanalízist Sigmund Freudtól. Azaz semennyi… Azon csodálkozom, hogy ennyi utálat hogy fért meg egy emberben. Biztos nem értett volna egyet a mai önsegítő irodalommal sem.

Pozitivitás és szeretet, ez az, ami hiányzott a nagy bálványdöntögető, egyház-, vallás- és morálkritikus szerzőnk tulajdonságai közül. Dionüszoszt istenítette, a sörivást viszont megvetette a német fiatalság körében, alkoholistának bélyegezve őket. A halálról is megvolt a véleménye, hogy tudni kell idejében félreállni, méltósággal távozni az  élők sorából. Hát, ezt az életében valahogy felemásan valósította meg.

Egy klasszika-filológusnak induló egyetemi ember, akinek nem jó semmi és senki (Goethe-n kívül), gyakran homályosan fogalmaz, gyakran bunkón, vérig sértve másokat, állandóan dúl-fúl, mindenkit és mindent kritizál, semmi sem elég jó neki, de magára úgy tekint, mint valami kimagasló zsenire, ráadásul ordas eszméket alapoztak rá, amit nem csodálok most már.

Friedrich Nietzsche – Wikipédia

Filozófia, Friedrich Nietzsche
Technofób informatikus, médiapesszimista újságíró. Könyvek, amiket kiveszek a könyvtárból, megveszem, vagy egyéb módon szerzek + némi szöveges kalandjáték. Mad in America és 5 perc angol tartalmak szintén feltűnhetnek. Csak SEO-zott bejegyzések találhatók, a Google keresője számára optimalizálva. Az oldal (egyelőre) egy Raspberry Pi 3B+ szerverről üzemel WordPress CMS segítségével.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük