Ha az önsegítő könyvek szeretetről, megbocsátásról és elfogadásról szólnak Gunagriha Tanuljunk Istenül könyve egyfajta turbó önsegítő könyv. Gunagriha (dr. Fülöp Sándor) 1987-ben belső erőt keresve talált rá egy bécsi könyvesboltban Sri Chinmoy Meditáció című könyvére. A könyv hatására elkezdte gyakorolni a meditációt. Még ugyanabban az évben az élmény hatására megkérte Sri Chinmoy-t, hogy fogadja tanítványának. Bécsi fogorvosi munkája mellett 1990-ben kezdett Magyarországon előadásokat tartani a meditációról és mestere tanításáról.
Gunagriha előadás jegyzetek
A könyv alcíme Gunagriha előadás jegyzetek. Előadásabian, amelyek a YouTube-on is megtalálhatóak, gyakran eltér a jegyzeteitől, szabadon kalandozik mondanivalójában. A könyv érdekesen indul, valahol ott kezdődik, hogy add fel az álmaidat és vágyaidat, vagy legalábbis változtasd meg őket, aztán ezt már nem fejti ki bővebben. Az első 100 oldal után az ember többet várna, mert még háromszázvalamennyi hátravan, de idővel az egész ellaposodik, és néhol önismétlésbe fordul. A könyv fő mondanivalója a szeretet üzenete, melyben a szűkebb családi és baráti körünkön kívül az idegeneket is szeretni kell, meg kell látni bennük a jót, az Istenit.
A lelkünk a szoftver
A lelkünk szerinte egy szoftver, informatikai hasonlattal élve, ami halálunk után a felhőbe kerül, aztán pedig feltöltődik egy másik testbe. A hasonlat ott sántít, hogy a felhő is csak egy másik számítógép. Egyébként nem szeretem, ha valaki szoftverekkel példálózik, amíg nem tudja, milyen nehéz megírni őket. Ezeken kívül viszonylag jó hasonlatnak tartom. Egyébként gyakran találkozni a könyvben Sri Chinmoy idézetekkel, végülis Sri Chinmoy tanításait mondja tovább, némi egyéni ízt kölcsönözve neki, személyes példákon keresztül.
Meditáció és futás
Sri Chinmoy alapelve a következő volt: A testünk is ugyanolyan fontos, mint a szellemünk. Ezért a meditáció mellett a sportot részesítette még kitüntetett figyelemben. A Meditáció és futás című fejezet a végefelé van, úgyhogy ezt már én is csak átfutottam, bár ez lenne a tanítások lényege. A meditációkban a célunk az Istenné válás. Isten szoftverének rátöltése a mienkre. Az Isteni élet és a „istenmegvalósítás” üti a normális életet. Ezen filozofál egy kicsit még a szerző, de letudja azzal, hogy kevesebb pénzt keresve is több maradt neki. Amikor lemondott a vágyai nagyrészéről és a világi hívságokról. Azért, hogy megvalósítsa magában az Istenit.